TOM telefon za otroke in mladostnike deluje v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Ustanovljen je bil leta 1990 na pobudo Komisije za otrokove pravice pri ZPMS.

Mrežo sestavlja 9 svetovalnih skupin v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Slovenskih Konjicah, Velenju, Krškem, Idriji, Ajdovščini in Tolminu.

V prvi vrsti je TOM nastal kot čustvena opora otrokom in mladim, ki se v procesu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, dilemami ali stiskami.

Na brezplačni telefonski številki 116 111 lahko otroci in mladostniki svetovalcem zaupajo svoje težave ali jih prosijo za nasvet in dodatne informacije.

Anonimnost in zaupnost pogovora in klicateljev sta zagotovljeni.

Kot najpomembnejše tematike svetovanja v zadnjem času so izpostavljene teme, kot so ljubezen, telesni razvoj in spolnost, vrstniki, družina in šola.

Mladi lahko pokličejo na TOM vsak dan, tudi ob nedeljah in praznikih, med 12. in 20. uro na brezplačno številko 116 111, pišejo na tom@zpms.si ali klepetajo na spletni strani.

Ob tednu otroka so učenci OŠ Nazarje in POŠ Šmartno ob Dreti razmišljali o potrebi telefona za otroke mladostnike. Predstavljeni odgovori so vredni pozornosti in razmisleka (odgovori so vidni s klikom na vprašanje).span>

• je veliko žalostnih in nimajo koga, da bi se z njimi pogovarjal,
  • je veliko otrok samih doma in jih je strah, so v stiski in rabijo sogovorca,
  • se velikokrat zgodi, da te v šoli kdo straši, izsiljuje in imaš občutek, da te nekdo zasleduje,
  • je mladim danes velikokrat dolgčas,
  • mladi rabijo pomoč, ko so v družini prepiri,
  • tako slišiš več mnenj o težavi, ki jo imaš,
  • nastane velika stiska zaradi ločitve staršev,
  • se vsak rad pogovori s kom, ko ne ve, kako naprej,
  • so tam sogovorci, ki te ne poznajo,
  • so tam strokovnjaki za težave mladostnikov,
  • lahko poveš , kar te muči in to brez slabe vesti,
  • so v družini prepiri, pa je otrokom težko,
  • se otroci s prijatelji skregajo, pa rabijo pomoč,

je tema za pogovor s starši problematična in rabim anonimnost za določeno temo pogovora.

• Ko si sam in je vse tiho in te napadejo težke misli,
  • ko moram iti spat,
  • ko v šoli pišem test,
  • ko je noč in razmišljaš o tem,
  • ponoči, ker se bojim ogledala,
  • ponoči, ker se bojim, da bi kdo vlomil, da se uresniči grozljivka, ki sem jo pred spanjem gledal,
  • ponoči, če zaslišim čudne zvoke, predmetov v temi,
  • zjutraj, ker pritiska strah pred spraševanjem,
  • ko te učitelj izbere kot prvega za ustno spraševanje,
  • ko sem v šoli in ni časa za moje interese/hobije,
  • na poti iz šole, ko dobim negativno oceno in ne vem, kako bodo reagirali starši,
  • ko me čaka javni nastop,
  • ko delam domačo nalogo, pa mi ne gre,
  • ko je veliko domače naloge,
  • ko moram zjutraj k verouku in mi je dolgčas,
  • ko moram kositi, pa se mi ne da,
  • ko se zbudim sredi noči in se bojim strahov,
  • ko pričakujem, da me bo učiteljica kregala, ker ne znam dovolj tistega, kar pričakuje od mene.
  • Drži, ker veš, da nisi sam. Včasih zadostuje pogovor sam s seboj, da ti je lažje, včasih pogovor z drugim, ker se izpoveš, ker imaš podporo …
  • Nekateri se potrudijo najprej sami rešiti težave in če jim ne uspe, poiščejo pomoč, spet drugi takoj povprašajo za mnenje druge.
  • Dober odgovor pomeni zaključek pogovora.
  • Drži, ker v odgovoru se lahko skrivajo rešitve za mojo težavo.
  • Včasih kdo odgovori zato, da se otrese sogovorca. Ne vem, ali je to pravi odgovor.
  • Med pogovorom dobiš odgovore, čeprav ne sprašuješ.
  • Odgovor je v vsakem pogovoru.