KARIERNA POT

POKLICNO SVETOVANJE

• Je strokovno svetovanje pred izbiro poklica,
  • Posebno pri mladini ob zaključku osnovnega šolanja (in tudi kasneje).
  • S poklicnim svetovanjem poskušamo ob upoštevanju družbenih potreb posameznika usmeriti v poklicno dejavnost, ki najbolj ustreza njegovim interesom in sposobnostim.
  • Pri poklicnem svetovanju sodelujejo:
    • psiholog
    • pedagogi
    • socialni delavci
    • zdravniki
    • strokovnjaki

Poklicna orientacija

• Načrtovanje poklicne poti je pomembna življenjska odločitev.
  • SISTEMATIČNO DELO v 8. in 9. razredu na področju poklicne orientacije, oziroma o tem, kam me bo vodila nadaljnja življenjska oz. izobraževalna pot, se začne že v 8. razredu, kjer je poudarek na delu s celotnim razredom, snov je zajeta širše. Individualno delo se izvaja v 9. razredu.
  • Tako že v 8 razredu govorimo o naslednjem:
  • ZBIRANJE INFORMACIJ (sosedje, prijatelji, zgibanke, zloženke…).
  • Računalniški program »KAM IN KAKO«, ki je nameščen v bivši Jakijevi hiši. Program Kam in Kako je namenjen odkrivanju poklicnih interesov in ga v Sloveniji uporablja več kot 150 osnovnih in srednjih šol. Program je bil razvit v Veliki Britaniji in je prirejen za slovenske razmere.
  • Baza programa vsebuje:
    • 470 opisov poklicev,
    • veščine, ki jih potrebuje nekdo za opravljanje poklica,
    • grafičen prikaz primernosti poklicev,
    • fotografije nekaterih fotografij in pogovori z ljudmi, ki posamezen poklic opravljajo,
    • splošne informacije o izobraževanju in zaposlovanju v Sloveniji, povezave na evropske spletne strani s področja zaposlovanja in izobraževanja,
    • koordinator in organizator računalniškega programa »Kam in Kako« je Zavod RS za zaposlovanje.
  • PRIROČNIK: Ko bom velik bom … z opisi poklicev po stopnji izobrazbe, glavnih značilnosti poklica ipd.
  • Uporabljamo dva obširna ZBORNIKA zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, imenovana »OPISI POKLICEV«
  • DAN ODPRTIH VRAT !!
  • INFORMATIVNI DAN !! (razlike med njima)
  • ZDRAVSTVENE INDIKACIJE (razne alergije ne dopuščajo zaposlovanja v določenih poklicih).
  • ŠOLSKE OCENE v šoli niso najbolj pomembne. Lahko pa pomenijo vse, če se učenec vpisuje v šolo, ki ima omejitve vpisa.
  • V takem primeru imajo prednost seveda tisti učenci, ki so v preteklosti več in bolje delali.
  • »O POKLICIH, MOJ POKLIC«, ki ima samo en cilj: pomagati na poti do pravega poklica.
  • V priročniku najdemo:
  • 640 poklicev,
  • 140 osebnih zgodb o pravem poklicu,
  • Poklici so pregledno urejeni v več skupin,
  • Predstavitve dopolnjujejo podatki o trajanju šolanja in možnosti zaposlitve,
  • Preglednice slovenskih srednješolskih, višješolskih in univerzitetnih programov,
  • Pregled poklicev ni omejen le na pri nas dostopne poklice, temveč vsebuje tudi tiste, za katere se lahko usposobite v drugih  državah Evropske unije.
  • Prav vsi strokovnjaki govorijo o pomembnosti svojih poklicev, ki jim v življenje prinašajo srečo in dostojanstvo. Posredi je seveda tudi zaslužek, vendar to ni glavna vzpodbuda za delo. Le-ta je strast !!, ki je potrebna za opravljanje dela in jih črpajo iz vedno novih izzivov, ki jih poklici od njih zahtevajo.

Delo na daljavo

Novice OŠ Nazarje