Mesec junij ali rožnik ima 30 dni in je šesti mesec v koledarju. Junij se imenuje po rimski boginji Junona, Jupitrovi ženi, ki je bila kraljica bogov, boginja neba, ter kot najpomembneje boginja zakona in družine. V kolikor verjamete v moč kristalnih kamnov, je kamen meseca junija biser, cvetlica meseca junija pa vrtnica. Prav tako pa imamo junija tudi najdaljši dan v letu, ki se imenuje solsticij. To je dan, na katerega uživamo približno 17 ur dnevne svetlobe, datumsko pa pride na 21. ali 22. junij.

Prvi ponedeljek v juniju je na Irskem državni praznik, po irskem koledarju pa se ta mesec imenuje Meitheamh in je srednji mesec poletja. Sedmega junija praznujemo dan slovenskih izgnancev. Ta praznik se praznuje samo v Sloveniji. En dan kasneje, osmega junija, praznujemo dan Primoža Trubarja, vendar pa ni dela prost dan. Praznik je namenjen spominu na Trubarja kot osrednji osebnosti slovenskega protestantizma v 16. stoletju. Sedemnajstega junija pa je svetovni dan boja proti suši in širjenju puščav. Dvajsetega junija je svetovni dan beguncev. En dan kasneje,  21. junija se začne koledarsko poletje. Konec šolskega leta je letos en dan prej, v petek, 23. junija. Petindvajsetega junija pa je dan državnosti, ki je dela prosti dan. Na ta dan se spominjamo, ko je Slovenija leta 1991 uradno postala neodvisna. Na isti dan praznujejo na hrvaškem dan neodvisnosti.

Viri:

https://sl.wikipedia.org/wiki/Junij

https://www.bonatura.si/p/355#

Mija Slapnik

Avtorica slik: Mija Slapnik

Dostopnost